چاپ        ارسال به دوست

فرآخوان چهاردهمین جشنواره منطقه ای تئاتر دانشجویی پودس

چهاردهمین جشنواره منطقه ای تئاتر دانشجویی پودس  

 

اهداف این دوره از جشنواره:

تاکید بر اندیشه به مثابه زبانِ تئاتری

تاکید بر پژوهش در چگونگی خلق و ارائه اثر

تاکید بر فرم نو و خلاقیت در اجرا

تاکید بر بررسی آسیب های اجتماعی

 

رویکرد این دوره از جشنواره:

تاکید بر بررسی آسیب های اجتماعی

( اعتیاد _ خشونت _ خرده فرهنگ _ حاشیه نشینی )

 

بخش های جشنواره:

-         تئاتر صحنه

-         نمایش ایرانی

-         نمایش رادیویی

-         نمایشنامه نویسی ( جایزه دکتر غلامحسین ساعدی )

-         پژوهش

-         پوستر تئاتر

-         عکس تئاتر

-         خیابانی، محیطی (جایزه میرزا باقر حاجی زاده)

 

بخش صحنه

 ·کلیه شرکت کنندگان در این بخش باید فرم پیشنهادنامه خود را همراه با ایده ی اجرایی و خلاصه طرح و یک صفحه ای از نمایشنامه را به صورت فایل pdf در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.

 ·در صورت تالیفی بودن نمایشنامه شرکت کنندگان محترم باید اصل نمایشنامه مورد نظر را در سایت بارگذاری نمایند.

 ·اسامی شرکت کنندگان پذیرفته شده در این بخش پس از ثبت نام اولیه از طریق راههای ارتباطی به متقاضی اعلام میگردد. (دبیرخانه برای تسهیل در روند آماده سازی آثار دانشجویان در کوتاهترین زمان ممکن مراحل ارزیابی را انجام میدهد)

· تمامی آثار این بخش در یک مرحله و به صورت فیلم کامل اثر بازبینی خواهند شد.

· به گروههای راه یافته به جشنواره کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.

· فیلم های ارسالی میبایست به صورت فایل ویدئو با پسوند (mp4) باشند، که با یک دوربین از زاویه دید تماشاچی بدون کات و با لنز ثابت و بدون زوم تصویربرداری شده باشد

· تعیین زمان، مکان و جزئیات برگزاری از اختیارات دبیرخانه جشنواره بوده و برمبنای امکانات و شرایط برنامه ریزی و اعلام خواهد شد

 

نمایش ایرانی

· کلیه شرکت کنندگان در این بخش باید فرم پیشنهادنامه خود را همراه با ایده ی اجرایی و خلاصه طرح و یک صفحه ای از نمایشنامه ‌به صورت فایل pdf در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.

· در صورت تالیفی بودن نمایشنامه شرکت کنندگان محترم باید اصل نمایشنامه مورد نظر را در سایت بارگذاری نمایند.

· اسامی شرکت کنندگان پذیرفته شده در این بخش پس از ثبت نام اولیه به صورت روزانه از طریق راههای ارتباطی به متقاضی اعلام میگردد. ( دبیرخانه برای تسهیل در روند آماده سازی آثار دانشجویان در کوتاهترین زمان ممکن مراحل ارزیابی را انجام میدهد)

· آثار این بخش در سه  مرحله مورد ارزیابی و پذیرش قرار خواهد گرفت. ( خوانش_مصاحبه_انتخاب نهایی)

· به گروههای راه یافته به جشنواره کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.

· فیلم های ارسالی میبایست به صورت فایل ویدئو با پسوند (mp4) باشند، و با یک دوربین از زاویه دید تماشاچی، بدون کات و با لنز ثابت و بدون زوم تصویربرداری شده باشد

· این بخش به صورت رقابتی خواهد بود

· تعیین زمان، مکان و جزئیات برگزاری از اختیارات دبیرخانه جشنواره بوده و برمبنای امکانات و شرایط برنامه ریزی و اعلام خواهد شد.

 

نمایش خیابانی، محیطی

دبیرخانه این دوره از جشنواره با رویکرد بررسی و رهکارهای مناسب برای حل مسئله ی آسیب های اجتماعی این بخش را نیز به بدنه ی جشنواره افزوده تا فرصتی باشد که هنرمندان نقش موثر خود را در روند بهبود کیفیت زندگی و سلامت جامعه و به ویژه در پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی به نمایش بگذارند.

 ·کلیه شرکت کنندگان در این بخش باید فرم پیشنهادنامه خود را همراه با ایده ی اجرایی و خلاصه طرح و یک صفحه ای از نمایشنامه را به صورت فایل pdf در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.

 ·در صورت تالیفی بودن نمایشنامه شرکت کنندگان محترم باید خود نمایشنامه مورد نظر را در سایت بارگذاری نمایند.

· اسامی شرکت کنندگان پذیرفته شده در این بخش پس از ثبت نام اولیه از طریق راههای ارتباطی به متقاضی اعلام میگردد. (دبیرخانه برای تسهیل در روند آماده سازی آثار دانشجویان در کوتاهترین زمان ممکن مراحل ارزیابی را انجام میدهد)

· تمامی آثار این بخش در یک مرحله و به صورت فیلم کامل اثر انتخاب خواهند شد.

· مدت زمان آثار باید حداقل 15 دقیقه حداکثر 30 دقیقه باشد.

· به گروههای راه یافته به جشنواره کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.

· فیلم های ارسالی میبایست به صورت فایل ویدئو با پسوند (mp4) باشند، و با یک دوربین از زاویه دید تماشاچی، بدون کات و با لنز ثابت و بدون زوم تصویربرداری شده باشد

· تعیین زمان، مکان و جزئیات برگزاری از اختیارات دبیرخانه جشنواره بوده و برمبنای امکانات و شرایط برنامه ریزی و اعلام خواهد شد.

 

بخش نمایش رادیویی

· کلیه شرکت کنندگان در این بخش باید فرم پیشنهادنامه خود را همراه با ایده ی اجرایی و خلاصه طرح و یک صفحه ای از نمایشنامه را به صورت فایل pdf در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.

· آخرین مهلت برای ارسال سه نسخه ضبط شده از آثار پیشنهادی در قالب فایل صوتی با فرمت mp3 و یک نسخه از متن نمایشنامه با فرمت word یا pdf حداکثر 31 فروردین 1399 می باشد.

· مدت زمان آثار باید حداقل 15 دقیقه حداکثر 45 دقیقه باشد.

· آثار راه یافته به جشنواره  در طول ایام جشنواره بر اساس جدول تنظیم شده اجراها، تقدیم تماشاگران می شود.

· دبیرخانه جشنواره در استفاده از آثار دریافتی صاحب اختیار خواهد بود.

 
 

بخش نمایشنامه نویسی ( جایزه دکتر غلامحسین ساعدی )

· آثار ارسالی نباید پیش از این چاپ و در بخش نهایی مسابقه های نمایشنامه نویسی دیگر شرکت کرده باشند.

 ·متقاضیان در این بخش باید پس از ثبت نام اولیه فایل pdf اثر خود را در سایت جشنواره بارگذاری نمایند )فونت 12 یا 14 ،Nazanin B  و یاlotus ) و سه نسخه از نمایشنامه را همزمان تا تاریخ مذکور به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

· کلیه نویسندگانی که آثارشان در فهرست نمایشنامه های برگزیده قرار دارد موظف اند با هماهنگی دبیرخانه و در طول برگزاری جشنواره اقدام به خوانش فردی یا گروهی اثر خود جهت معرفی قابلیتهای نمایشنامه فوق اقدام بنمایند.

· خوانش آثار تنها با هدف معرفی این آثار انجام میپذیرد و هرگونه تلاش برای نزدیک کردن فرآیند معرفی متن به اجرای صحنه ای غیرقابل قبول است.

· این بخش به صورت رقابتی برگزار میگردد.

 

بخش پژوهش

دبیرخانه چهاردهمین جشنواره منطقه ای  تئاتر دانشجویی پودس، با هدف پرداخت به مقوله آسیب های اجتماعی در این دوره، با نگاهی به تاثیر هنر تئاتر در بهبود آسیب های اجتماعی، نگارش مقاله های علمی پژوهشی، بخش رقابتی ِ پژوهش را برگزار میکند.

رویکرد بخش پژوهش، ذیل رویکرد کلی چهاردهمین جشنواره منطقه ای تئاتر داشجویی پودس بر آسیب های اجتماعی و پیوند ِآن با تئاتر دانشجویی متمرکز است.

محورهای زیر جهت نگارش مقالات پیشنهاد می‌شود:

  • قابلیت های سبک ها و مکاتب تئاتری برای طرح آسیب های اجتماعی
  • تحلیل و بررسی نمایشنامه های ایرانی با رویکرد مسایل اجتماعی
  • چگونگی استفاده از نمایش ها و آئین های ایرانی در بیان مسایل اجتماعی
  • نقش هنر تئاتر در آموزش کودکان برای ایجاد جامعه ای بدون آسیب های اجتماعی
  • رابطه و نقش هنر تئاتر در کاهش آمار آسیب های اجتماعی

 

 •متقاضیان حضور در این بخش باید فرم مربوطه در سایت جشنواره را با دقت مطالعه و بر اساس دستورالعمل ذکرشده تا پایان 20 فروردین 1399 تکمیل و به همراه چکیده مقاالت خود بارگذاری نمایند

 •چکیده ی مقاله بیش از 300 کلمه نباشد.

 •برای مقاالت علمی پژوهشی درج کلمات کلیدی ضروری، اما برای جستار ضروری نیست.

 •نتایج چکیده مقالات 5 اردیبهشت ماه 1399 اعلام میگردد.

 •پذیرفته شدگان مرحله اول موظفاند اصل مقالات خود را بین ۳ تا ۶ هزار کلمه در یک فایل pdf تا تاریخ 20 اردیبهشت ماه  1399 در سایت جشنواره بارگذاری نمایند و سه نسخه از آن را همزمان تا تاریخ مذکور به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

 •نامزدهای نهایی این بخش 28 اردیبهشت ماه 1399 معرفی خواهند شد.

 •با توجه به ضرورت امر پژوهش، دبیرخانه علاوه بر محورهای پیشنهادی، پذیرای موضوعات دیگر نیز خواهد بود. به همین منظور آن دسته از پژوهشهایی که از خرداد 1398به بعد به عنوان مقالات مستخرج از پایاننامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تئاتر ارائه شده اند در صورت تائید و ارسال معرفینامه از جانب استاد راهنما خود میتوانند در این بخش حضور داشته باشند.

پذیرفته شدگان در این بخش مدعو جشنواره بوده و مقالات خود را به صورت پوسترمقاله در ایام جشنواره ارائه و توضیح خواهند داد.

 این بخش به صورت رقابتی برگزار میگردد، و برای سه مقاله ی برتر جوایز نقدی تعلق خواهد گرفت و همچنین تا سقف هفت مقاله در کتاب مجموعه مقالات جشنواره چاپ خواهد شد.

 

عکس تئاتر

 عکاسان متقاضی شـرکت در ایـن بخـش میتواننـد پـس از تکمیـل فـرم ثبـت نـام در سـایت جشـنواره رزومه هنری خود را در قالب فایل پی دی اف یا ورد به همراه 5 الی 10 فریم از آثار خود در سایت بارگزاری نمایند

 بعد از ارزیابی روزمه ها توسط هئیت انتخاب 10 نفـر از هنرمندان عکاس به بخش رقابت راه یافته و مجـوز عکاسـی از آثـار نمایشـی جشـنواره چهاردهم را خواهند داشت.

 برگزیـدگان بـا حضـور در جشـنواره و ارسـال عکس های آثـار اجـرا شـده در جشنواره مـورد داوری قـرار میگیرنـد و در پایـان برگزیـده ایـن بخـش معرفـی میگـردد.

 اسکان عکاسان مدعو در طول برگزاری جشنواره برعهده ی دبیرخانه جشنواره خواهد بود.

 هر عکاس برای بخش داوری تا سقف 30 فریم عکس می تواند به دبیرخانه تحویل دهد.

 •آثار ارسالی می بایست در قالب فایل ARW جهت کنترل تاریخ و فایل JPG در قالــب یــک لــوح فشــرده بــه دبیرخانـه جشـنواره تحویـل داده شـوند.

هرگونـه دخـل و تصـرف در عکس کـه باعث خدشه دار شدن سندیت عکس شده باشد از دور داوری حـذف می شـود. ( ویرایش در حد برش، اصلاح نور، اصلاح رنگ، و کنتراست مجاز می باشد).

به آثار راه یافته به نمایشگاه گواهی حضور در نمایشگاه اهدا خواهد شد.

 

 پوستر تئاتر

 این بخش تنها ویژه ی پوسترهای آثار حاضر در جشنواره بوده و به صورت رقابتی برگزار می شود، و هنرمند گرافیست می تواند توضیحات خود در خصوص طراحی اثر با توجه به اثر نمایشی در حد یک پاراگراف به پیوست پوستر طراحی شده به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

 طراح پوستر آثار باید دانشجو و یا تحصیل کرده ی رشته گرافیک یا تصویرسازی در یکی از دانشگاه ها و یا هنرستان های منطقه باشد، تا در بخش نمایشگاه و مسابقه حضور به عمل آورد.

 •نمایشگاه این بخش همزمان با جشنواره برگزار خواهد شد.

 

شرایط و ضوابط عمومی متقاضیان شرکت در جشنواره

  کلیـه متقاضیـان شـرکت کننـده در جشـنواره بایـد دانشـجو یـا دانش آموختـه پـس از دی مـاه 1397 یکـی از مرا کـز آمـوزش عالـی سراسـر کشـور باشـند.

 هــر متقاضــی تنهــا میتوانــد خواســتار حضــور در یکــی از بخشهــای جشــنواره باشــد و میبایسـت در هـر بخـش تنهـا یـک اثـر را بـه دبیرخانـه ارسـال نمایـد؛ بخش های نمایشنامه نویســی، عکــس و پوســتر تئاتــر از این قاعده مستثنی هستند.

در این دوره از جشنواره نیز همانند ادوار گذشته هیـچ تمایـزی میـان دانشـجویان رشـته تئاتـر و دیگـر رشـته ها وجود ندارد.

جشـنواره چهاردهم در مرحلـه ی انتخاب متون آثـار بیشـتر بـر ایـده ی اجرایـی کارگردانان توجـه بیشتری دارد، لـذا نیـازی بـه ارسـال متون چاپ شده ی نمایشـی نیسـت. از ایـنرو آن دسـته از آثـاری کـه دارای متـن نمایشـی تالیـف شـده هسـتند بایـد طبـق دسـتورالعمل مربوطـه نمایشنامه خود را به صورت کامل در سـایت جشـنواره بارگـذاری نماینـد.

 آثــار اجــرا شــده در جشــنواره هــر روزه توســط گروهــی از هنرمنــدان منتقدین و اساتید تئاتری مـورد نقـد و بررسـی قـرار میگیـرد. (شـرکت در ایـن جلسـات بـرای عمـوم آزاد اسـت)

کلیه متقاضیان در هنگام ثبت نام در سـایت جشـنواره ملزم هسـتند گواهی اشـتغال به تحصیل و یـا کپـی مـدرک دانش آموختگـی، مجـوز نویسـنده، مترجـم و یـا ناشـر اثـر پیشـنهادی خـود را در سـایت جشـنواره بارگـذاری نماینـد. (بدیهـی اسـت بـدون داشـتن اصـل ایـن مـدارک مجـوز لازم قسمت مرحله انتخاب متون و یـا ارزیابـی اثـر در هیـچ بخشـی بـرای متقاضـی صـادر نمیگـردد)

 پـس از اعـلام نتایـج اولیـه هرگونـه تغییـر در شـرایط درخواسـتی (نـام نمایـش، تعویـض کارگـردان، درخواسـت کارگـردان مشـترک دیگـری و ...) تنهـا بـا هماهنگـی دبیرخانـه امـکان پذیـر اسـت.

 بـا توجـه به قوانین رایج در جشنواره های دانشجویی در هــر زمــان تناقضــی در مــدارک ارســالی متقاضــی احــراز گــردد، اثــر مــورد نظــر از جشنواره حــذف میگــردد.

 تعییـن مـکان، زمـان و تعـداد اجـرای آثـار حاضـر در جشـنواره از اختیـارات دبیرخانـه جشـنواره بـوده و بـر مبنای امکانات و شـرایط برگزاری جشـنواره تعیین خواهد شـد. دبیرخانه جشـنواره مسـئولیتی در قبال هماهنگی بازیگران و عوامل مشترک در میان نمایشها در مراحل مختلف اعم از بازبینی و اجرا ندارد.

بدیهـی اسـت کـه ایمیـل و شـماره تلفـن همـراه وارد شـده در فـرم ثبـت نـام توسـط متقاضـی پـل ارتباطـی دبیرخانـه بـا شـرکت کنندگان اسـت؛ لـذا متقاضیـان در ثبـت ایمیـل و تلفـن همـراه خـود دقـت فرماینـد.

به موجب برنامه ریزی صورت گرفته در اجرای نمایش ها، بخش نمایش رادیویی تا سقف 40 دقیقه، بخش خیابانی تا سقف 30 دقیقه و آثار دیگر بخش ها، تا سقف 70 دقیقه می باشد.

 تاریـخ ارسـال آثـار در بخشهـای مختلـف جشـنواره غیرقابـل تمدید اسـت از ایـنرو متقاضیان میبایسـت در زمـان تعییـن شـده اقـدام نمایند.

 تکمیـل و تاییـد فـرم جشـنواره بـه منزلـه آگاهـی و پذیـرش قوانیـن و رعایـت تمامـی مقـررات جشـنواره اسـت.

 تصمیم گیری در خصوص موارد پیش بینی نشده بر عهده دبیرخانه و لازم الاجرا خواهد بود.

 

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در جشنواره:

-          تکمیل فرم الکترونیکی مشخصات فردی و اثر

-          ارسال مجوز نویسنده، مترجم  و یا ناشر اثرJPG _

-          ارسال گواهی اشتغال به تحصیل یا کارت دانشجویی _     JPG

-          ارسال خلاصه داستان، رویکرد و طرح اجرایی اثربصورت فایل pdf

 

گاه شمار جشنواره:

بخش صحنه

مهلت ثبت نام و ارسال فرم های مربوطه: 24  بهمن ماه 1398

معرفی پذیرفته شدگان اولیه: 29 بهمن ماه 1398

مهلت ارسال آثار برای بازبینی: 14 اردیبهشت ماه 1399

اعلام آثار راه یافته به جشنواره: 20 اردیبهشت ماه 1399

بخش نمایش ایرانی

مهلت ثبت نام و ارسال فرم های مربوطه: 20 بهمن ماه 1398

معرفی پذیرفته شدگان اولیه: 25 بهمن ماه 1398

مهلت ارسال آثار برای بازبینی: 12 ادیبهشت ماه 1399

اعلام آثار راه یافته به جشنواره: 18 اردیبهشت ماه 1399

بخش خیابانی، محیطی

مهلت ثبت نام و ارسال فرم های مربوطه: 29 بهمن ماه 1398

معرفی پذیرفته شدگان اولیه: 8 اسفند ماه 1398

مهلت ارسال آثار برای بازبینی: 10 اردیبهشت ماه 1399

اعلام آثار راه یافته به جشنواره: 16 اردیبهشت ماه 1399

بخش نمایش رادیویی

مهلت ثبت نام و ارسال فرم های مربوطه: 30 بهمن ماه 1398

معرفی پذیرفته شدگان اولیه: 8 اسفند ماه 1398

مهلت ارسال نسخه ضبط شده به همراه متن: 10 اردیبهشت ماه 1399

اعلام آثار راه یافته به جشنواره: 15 اردیبهشت ماه 1399

بخش نمایشنامه نویسی

مهلت ثبت نام و ارسال نمایشنامه و فرم های مربوطه: 30 فروردین ماه 1399

اعلام لیست نهایی راه یافته به جشنواره: 19 اردیبهشت ماه 1399

اعلام اسامی نامزدهای نهایی این بخش: 26 اردیبهشت ماه 1399

بخش پژوهش

مهلت ثبت نام و ارسال فرم های مربوطه: 20 فروردین ماه 1399

معرفی پذیرفته شدگان اولیه: 5 اردیبهشت ماه 1399

مهلت ارسال اصل مقالات: 20 اردیبهشت ماه 1399

  اعلام اسامی نامزدهای نهایی این بخش 28 اردیبهشت ماه 1399

بخش عکس تئاتر

مهلت ثبت نام و ارسال فرم های مربوطه: 20 فروردین ماه 1399

اعلام اسامی مدعو راه یافته به بخش رقابت: 30 فوردین ماه 1399

بخش پوستر تئاتر

مهلت ثبت نام در سایت و ارائه پوستر: 20 اردیبهشت ماه 1399

 

 

_ زمان برگزاری جشنواره: 6 لغایت 12 خرداد ماه 1399

 

راه های ارتباط با دبیرخانه چهاردهمین جشنواره :

وب سایت جشنواره  WWW.PODESFESTIVAL.IR

آدرس کانال و پیج جشنوار    PODESFESTIVAl 

آدرس ایمیل:                   info@podesfestival.ir

podesfestival@ucna.ac.ir                           

تلفن تماس:  04134421999  / 09057950518    

صندوق پستی:                      1488 _  51385  

 

ارتباط با دبیر جشنواره

rasouliranzad@podesfestival.ir          

09380872707

آدرس پستی دبیرخانه: تبریز، خیابان راه آهن، بعد از چهارراه خطیب، پلاک  1283- موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) - حیاط نمایش - دبیرخانه چهاردهمین جشنواره منطقه ای تئاتر دانشجویی پودس.


١٦:٣٠ - پنج شنبه ٢٦ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٦١    /    تعداد نمایش : ٥٣٥تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.