یکی از وظایف مهم دانشگاهها، توانمند سازی اقشار مختلف جامعه بویژه فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی در زمینه افزایش توانائیهای تخصصی-کاربردی رشته تحصیلی و همچنین رفع نیازها و پاسخگوی درخواست‌های سازمانها و دستگاههای اجرایی کشور جهت ارائه آموزش های حرفه ای کاربردی به آنان است. لذا با عنایت به محدودیت ظرفیتهای موجود در سیستم رسمی آموزشی، ایجاد و توسعه و تنوع جریانهای متنوع آموزش های عمومی و تخصصی به صورت غیر رسمی در دانشگاه امری ضروری است که این مهم در قالب «آموزش های آزاد» صورت می پذیرد.

«آموزش های آزاد» با هدف ارتقاء سطح علمی و توان تخصصی منابع انسانی کشور انجام می شود. چنین آموزش هایی با تکیه بر اساتید، مشاوران و نیروهای مجرب و همچنین امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب و با در نظر گرفتن نیازهای واقعی صنعت کشور، برای ارائه آموزش های تخصصی و حرفه ای و رفع نیاز تخصصی دانش آموختگان دانشگاه ها، کارشناسان، متخصصین و مدیران سازمان ها و صنایع کشور بنا نهاده می گردد.

مهم ترین دوره های «آموزش آزاد» در موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) شامل موارد زیر است:

  • بازآموزی و آموزش تکمیلی برای دانش آموختگان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی
  • آموزش مورد نیاز و علاقه جامعه
  • آموزش تخصصی کاربردی مورد نیاز بازار کار و صنعت
  • آموزش ضمن خدمت کارکنان سازمانهای دولتی و غیردولتی
  • آموزش دوره های تخصصی و تطبیقی با کارکردهای حرفه ای
  • ارائه دوره های آموزشی کوتاه مدت

اجرای آموزش های آزاد در موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) توسط« دفتر آموزش­های عالی آزاد و توانمند سازی» صورت می پذیرد و این دفتردر راستای تحقق اهداف فوق در قالب ضوابط و آیین‌نامه مربوطه مسئولیت اجرا و نظارت بر این دوره ها را دارد که این مهم از طریق صدور مجوز لازم جهت برگزاری این دوره‌ها قبل از آغاز و سپس نظارت بر حسن اجرای آنها انجام می­پذیرد.                                

این دفتر از لحاظ ساختاری زیر مجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی موسسه می­باشد که به ترتیب شامل معاون فرهنگی دانشجویی، مدیر فرهنگی و کارشناس مربوطه می­باشد. دانشجویان و علاقه مندان جهت استفاده از برنامه های این دفتر باید طی مراجعه با کارشناس برنامه های دفتر را پیگیری نمایند.

همچنین این مجموعه از دانشجویان علاقه­مند دعوت می­نماید تا برنامه­های مدنظر خویش را جهت ارزیابی و در صورت تایید برای اجرا از طریق دفتر توانمند سازی پیگیر باشند. دفتر توانمند سازی محل مناسبی برای شکوفا کردن استعدادهای دانشجویان و تبدیل توان بالقوه ایشان به بالفعل می­باشد. از اهم فعالیت های دفتر توانمند سازی ساماندهی امور مربوط به انجمن­های علمی دانشجویی موسسه می باشد.

دوره های مربوط به دفتر توانمندسازی موسسه در دو قالب آموزش های عالی آزاد و توانمندسازی پیاده سازی و اجرا می شود.دوره های آموزش عالی آزاد با مجوز برگزاری از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مدرک معتبر اعطایی از سوی ایشان برگزار می شود.همچنین دوره های توانمند سازی با نیاز سنجی از دانشجویان و در تعامل مستقیم با گروه های آموزشی می باشد. تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان این موسسه به عنوان عضوی از خانواده نبی اکرم از مزایا و تخفیفات ارائه شده برای این دوره ها برخوردار می باشند.همچنین افراد و سازمان های مختلف در صورت ثبت نام گروهی مزایای ویژه ای خواهند داشت که به فراخور هر برنامه به صورت جداگانه اعلام می‌شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.